Precis som många andra trodde Vinh Phillips Ingvason Nguyễn att mpox var ”borta”. Men efter att ha haft sex blev han smittad och har nu legat tre dygn på infektionsavdelningen på Östra Sjukhuset i Göteborg. Han har koppor över hela kroppen – rygg, bröstkorg, mage, armar, ben, även runt munnen, snoppen, på fötter och händer.
– Mest inuti svalg och inuti rektum, berättar Vinh Phillips. Därför lades jag in på dropp. Jag kunde inte dricka. Det var så igensvullet.
Hur mår du?
– Jag mår inte bra. Att gå på toa är riktigt jobbigt och något som jag undviker då rektum är full av sår, var och blod. Nyligen gjorde det så pass ont att gå på toaletten att kroppen föll samman på golvet, trots morfin. Utöver det har jag feber större delen av dygnet och extrem huvudvärk och klåda. Smärtan i rektum finns 24/7, även när jag ligger ner.
Är du vaccinerad mot mpox?
– Nej, jag är inte vaccinerad eftersom jag varit i en monogam relation alternativt dejtat exklusivt.
Har du varit rädd för att få det?
– Nej, eftersom jag inte varit särskilt sexuellt aktiv har det känts långt bort.
Kan du beskriva de senaste dagarna, från att du märkte att något var fel till där du är just nu?
– Jag hade rakat mig där nere och tänkte att jag antagligen hade fått ett litet raksår. Nu i efterhand inser jag att det nog var ett mpox-sår. Mina lymfar i ljumskarna var svullna och det kändes som någon högg knivar i ljumskarna när jag gick, vilket jag trodde berodde på överansträngning då jag springer 35 km i veckan nu inför Göteborgsvarvet samt Amsterdam Marathon.
– Ett par dagar senare hör personen jag varit med av sig och säger att hen testats positivt för mpox trots att hen var vaccinerad, varpå jag åker in och testar mig. Under natten får jag feber och morgonen därpå får jag samtal från Venhälsan att jag testats positivt i rektum och i halsen. Läkaren ger mig sexförbud, och förbud att dela lakan och handduk med någon. Jag fick dock vistas bland folk då jag inte hade koppor på yttre kroppen.
Vinh Phillips fortsätter:
– Men febern kommer och går och efter ett par dagar blir jag så dålig att jag knappt får i mig vatten så då tog jag bussen till infektionsavdelningen på Östra Sjukhuset här i Göteborg. Personalen blev helt förskräckta när de undersökte mig och såg hur igensvullen min hals var och hur sårigt mitt rektum var. De tog då beslutet att lägga in mig på dropp.
– Nu är jag inne på mitt tredje dygn här på sjukhuset och jag har lyckats få i mig mat igen. Smärtan inuti rektum är olidlig och jag gråter när jag behöver gå på toaletten. Jag har fått koppor på kroppen som kliar så jag får både Alvedon, morfin och sömntabletter för att kunna ta mig igenom detta. Ändå känner jag en ofantlig smärta.
Vinh Phillips skrevs ut under torsdagseftermiddagen och fick med sig morfin, sömntabletter och bedövningssalva som ska föras upp i rektum samt vuxenblöjor som ska samla upp allt var och blod från rektum.
Du la ut bilder och små filmer på instagram medan du låg på sjukhuset, hur kom det sig?
– Jag la upp på sociala medier att jag blivit inlagd och isolerad på sjukhus pga mpox för att känna mig mindre ensam och för att bryta stigmat kring det. Detta resulterade i att tjugotal personer gått till personangrepp mot mig, där de har ifrågasatt min hygien, hur och med vem jag har sexuell kontakt med med mera. Många tyckte att jag borde skämmas och att jag får skylla mig själv. Man ska aldrig behöva få motta personliga påhopp och speciellt inte när man ligger på sjukhus. Jag känner varken skuld eller skam över att ha fått det och det är inget jag ska behöva känna.
– Däremot är jag supertacksam över alla nära, kära och följare som öst omtanke och kärlek över mig och sagt att de kan komma hit med vad som helst och ställa utanför min dörr. Och personalen på sjukhuset har varit fantastisk!
Vad är jobbigast med att vara sjuk?
– Att jag inte vet hur lång tid det tar innan jag blir frisk, smärtan i kroppen, rastlösheten, ensamheten och de otrevliga meddelanden jag fått på sociala medier.
Går det ens att beskriva hur mpox känns?
– Kopporna på kroppen kliar, kopporna i rektum känns som dem brinner, då de har bildats massor av sår som varar och blöder och de inuti halsen svider och munnen smakar metall. Huvudet bultar och energin existerar inte.
Finns det något du kunde gjort annorlunda för att inte få det?
– Ja, jag kunde ha använt kondom.
Vad vill du säga till de som läser detta om dig?
– Överväg att vaccinera dig om du kan, det ger inte totalt skydd men kan mildra symtomen. Jag är ingen antivaxer och är vaccinerad mot covid. Jag får ta konsekvenserna nu, men jag tycker vi ska sluta upp med att få folk att känna skam och skuld för vilka val man gör. Skam är förlegat och hör inte hemma 2025.
Har du någon som tar hand om dig nu?
– Jag är isolerad hemma. Men pappa kom över med mat i en påse och ställde utanför. Och mina vänner ringer på mobilen och håller mig sällskap.
Uppdaterad 2025-04-04