Första gången jag hörde en liten teaser från låten på Tone Sekelius instagram så var jag fast. Det var så vackert, så fina harmonier, så lätt att nynna med i. Så…vuxet! Och något helt annat än det jag hört från Tone tidigare. Och Tones följare har gått banans på hennes instagram och i kommentarsfältet ser man hyllningar från bland andra Christer Lindarw, Fredrik Robertsson, Ann-Louise Hansson, Jonas Hallberg, Melanie Wehbe, Aldreas Wijk, Oscar Zia och Robert Fux som kallar låten ”Magnifique”.
Idag släpps den äntligen så QX tog ett snack med Tone.
Grattis Tone, idag släpper du nya singeln ”I know I love you”, berätta!
– Åh, den här låten är så himla speciell för mig. Jag har alltid varit så jäkla anti att skriva kärlekslåtar, men det har nog varit för att jag inte ha haft något att hämta inspirationen, känslan och äktheten ifrån.
Hur skulle du själv beskriva låten?
– Jag skulle beskriva I Know I Love You som en kärlekslåt som får vara just det – en låt fylld av kärlek. Inte what if, inga tvivel, bara ren och skär lycklig kärlek.
Du har teasat om den på instagram ett tag nu, vad har responsen varit, vad skriver folk?
– Responsen på låten har varit helt otrolig – faktiskt den mest högljudda och positiva responsen någonsin. Det gör mig så glad.
Hur och när kom den till?
– Jag har skrivit låten med Axel Wintzell, och den kom till för några månader sedan när jag faktiskt inte hade någon aning om vad jag ville göra. Jag kom in bakis till studion, Axel började klinka lite på pianot, och allt bara kom på plats. Mina texter skriver jag mestadels själv, och den här var så befriande att på ner på papper.
Har du ett favoritparti i låten?
– Ja, mitt favoritparti i låten är nog hela vägen från när andra refrängen börjar, som sedan går in i sticket som jag tokälskar och mynnar slutligen ut i ett gitarrsolo. Jag älskar organiska låtar så mycket.
Jag kan säga att jag älskar den helt ohämmat, den fastnar ju direkt, jag kunde nynna på den efter bara en lyssning.
– Tack tack tack! Du anar inte hur glad det gör mig. Det här projektet känns rent musikmässigt som den värld där jag hör hemma, det kände jag verkligen när låten kom till. Jag tänkte ingenting på topplistor, förväntningar eller image, det bara flöt på i en riktning som känns så tidlös på något sätt.
I ett klipp på insta där du spelar upp delar av låten ser vi att du hoppar upp i en killens famn och han bär in dig i sovrummet, i kommentarerna är spekulationerna i full gång. Är det så att du gått och blivit kär?
– Hahaha, ja spekulationerna är i full gång. Jag vill inte prata särskilt mycket djupare om det, men den här låten är till honom, och det ville jag att även mina följare skulle veta, men resten vill jag hålla privat.
Ok, vad har du för planer framöver?
– Nu har jag äntligen hittat en sound jag älskar. Jag känner mig inte längre sökande efter mitt musikaliska ID. Tidigare kunde jag lätt fastna i vad som skulle funka på topplistor och folks förväntningar istället för att bara lyssna på mig själv. Men börjar man blanda in andras åsikter så påverkas ens artisteri. Det tog sin tid, men nu känner jag att jag är där, så för att svara på frågan så vill jag sakta med säkert börja jobba mot ett album nu.
Uppdaterad 2025-05-09