Snart är det dags att plocka fram din bästa huvudbonad och göra entré i årets Hattparad den 1 maj. Samlingen sker senast klockan 14.30 vid dj-båset på Mälarpaviljongen, där arrangören och dj:n Leo B tar emot alla “hattisar”.
En eminent och stjärnspäckad jury utser dagens bästa hatt: Razmus Nyström och Alexander Ryberg från Bögpodden, Martin “Miss Inga” Johansson, Josefin Crafoord samt Stefan Bergqvist från “Alla dejtar alla”. Tidigare år har paraden bjudit på allt från smakfulla glitterhattar med regnbågsdetaljer till urgröpta frukter. Gosedjur på hårband har också gjort succé, och ett år stod en kreativt omgjord operationshatt som vinnare. Här är det fantasin som styr.
Samtidigt drar Regnbågsfondens insamling i gång för säsongen. Ett regnbågslotteri med tre “guldpåsar” med hemligt innehåll lottas ut, och varje lott kostar 100 kronor, allt går oavkortat till fondens arbete. På plats finns även Sarah Nassaj, som berättar mer om organisationens viktiga insatser och kommande projekt.
Vinnaren av hattävlingen får, förutom äran, en generös goodiebag fylld med både nyttigt och mindre nyttigt. Leo uppmanar också alla deltagare att tänka på solskydd då prognosen lovar upp mot 20 grader och strålande sol. Själv laddar hon med sömn, vatten och lite Celsius, och betonar vikten av att hålla vätskebalansen.
– Kom dit käck och glad! Det är inget måste att bära hatt, men de flesta har något på huvudet, allt räknas, säger Leo. Hon tipsar också om att passa på att köpa lotter i regnbågslotteriet, som hon själv håller i.
Efter femton år som arrangör har Leo svårt att välja en favorithatt. Vissa har burit politiska budskap, andra har varit ren och skär glädje. Men efter en stunds funderande landar hon ändå i ett svar:
– Jag kan inte välja en specifik… men att gröpa ur en melon och sätta på huvudet är fortfarande en favorit!
Dags för den årliga hattparaden i strålande sol
Hattar, humor och härligheter tar över Mälarpaviljongen den 1 maj när hattparadens Leo B och Regnbågsfonden bjuder in till fest.
Publicerad 2026-04-29