Det är bara att börja räkna upp de skönheter som gör att ett besök på auktionshusen i helgen och veckan är ett måste! ”Rhumflaska och cigarettpaket” från 1910 är en liten (15 x 19,5 cm) teckning i akvarell dedikerad till ”Kaj” och med proveniens Friherrinnan Karin Pfieff i Halmstad. Verket har ställts ut på Liljevalchs konsthall i samband med GAN-utställningen 1958. Utropet hos Bukowskis ligger på 60-80 000, och så finns på tavlans baksida även en liten akvarellteckning med två spatserande herrar.
Fantastiskt fin från GANs storhetstid, daterad 16 augusti 1923, även den dedikerad till Kaj, är kubistiskt inspirerade ”Mjölkutköraren”. Utropet är 400 – 600 000 kronor, formatet 46×37 cm. Verket som finns hos Bukowskis kommer säkerligen upp i en hög prisnivå med sitt för tiden typiska seglats-motiv och starka färgskala.

GAN: Konstruktion på svart

”Konstruktion på svart” hos samma auktionshus från 1930 är ännu ett för sin tid typiskt verk av GAN. Plangeometrin engagerade Gösta Adrian Nilsson och verket tros ha ställts ut på konstnärskollegan Otto G Carlsunds Art Concret-utställning i samband med Stockholmsutställningen. Där visades verk i neoplasticismens anda och abstrakt konst, skapad med elementära former, förtrollade den svenska publiken. Duken är 44 x 62 cm och har ett utrop på 300 – 400 000 kronor. ”Fabrik, exteriör” från 30-talet, pannå 22×35 cm, är ett murrigare abstrakt motiv som ger känslan av att vi befinner oss i stadsmiljö, vid ett brofäste, kanske gatkorsning, under en av färger exploderande sommarnatt, utrop hos Bukowskis på mer modesta 40-60 000

GAN: Kajan

För de mer normalt bemedlade rekommenderas hans arbeten från 50-talet. På Bukowskis finns ”Kajan” från 1953. En gouache, 32 x 22,5 cm i mörka toner med ett fantasiväckande motiv (utrop 15-18 000) liksom en teckning med ett Tusen och en Natt-inspirerat motiv, format 32 x 18,5 och 25-30 000 i utrop.
Den för GAN mer ovanliga ”The Diamond to Mrs Cane” från 1952 är en akvarell/färgkrita som närmast ger surrealistiska associationer med en lätt humoristisk blinkning. Formatet är 23 x 30 cm och utropet är 20-25 000. Åt samma håll går ”Rymdfantasi” från 1955. Pannå, 39,5×50 cm och utrop hos Bukowskis på 25-30 000.

GAN: Häst, ryttare och falk

Och nej, nej, det är inte slut här! Höstens moderna fullkomligt badar i GAN.
40 – 50 000 är utropet för akvarellen ”Ensam vandrare” och ett liknande ödesmättat, men här färgsparkande motiv, är verket ”Någon är död”, blandteknik, 49×71 cm och utrop på 40 – 50 000. Inte hans mest älskade motiv men hans stil känns tydligt igen.
”Häst, ryttare och falk” är den högst värderade GAN-tavlan denna höst. 600 – 800 000 är utropet hos Bukowskis för denna duk 83×67 cm. Daterat 1927, kraftfullt, sagolikt motiv precist beskrivet i titeln. Den har ställts ut på flera utställningar i Lund, Malmö och Stockholm.

GAN: Husarkasern

Auktionsverket har den tydligast homoerotiska bilden: ”Husarkasern”, gouache på papper, 31×23,5 cm. Bilden från 20-talets slut visar en husar i givakt med geväret gravt symboliskt placerat stående mellan två som geväret lika uppåtriktade kanoner. Ur valvet kommer en annan husar med ett spann vatten. Månde vill han kyla av sin kamrat? Och i gränden står ännu en husar med särade ben, som raggandes i Humlegården, väntades på napp! Mången homofil herre måste ha suktat efter denna bild genom årtiondena. Utropet ligger på 30 – 40 000 och verket har ställts ut på Lunds Konsthall och har proveniens av konstnären Karl Mård som fått den i gåva. Ännu en husar, tusch och täckvitt på svart papper, 25 x 17,7 cm med utrop 15 – 20 000 finns hos Auktionsverket.
”Sjöman” från hösten 1919, 33×26 cm, olja på duk, är ett annat av GANs favoritmotiv. En tydligt markerad bakdel antyder GANs lust för män inom detta skrå. Sjömännen blev vanliga motiv under GANs vistelse i Stockholm och förutom det maskulina representerar de som motiv en frihetslängtan och resan ut i världen till nya stränder. På tavlan finns en påskrift: ”Far away from my native land over the trackless ocean on the vessels deck I stand and watch the waves comotien. Is on sea darkblue a life on the sea for me.”. Utropet 400 – 500 000 hos Auktionsverket känns inte omöjligt att nå för detta kubistiskt starkt färgade verk.

Nils von Dardel: Näcken

Nils von Dardel, en annan av våra stora målare med ett i alla fall homosensuellt konstnärskap gjorde 1934 verket ”Näcken”. En gitarr(!)-spelande Näcken lockar en oskyldig flicka ner i havets djup. Näckens ansiktsuttryck ser dock närmast vädjande, nästan olycklig ut. Lusten till den vackra unga flickan når inte riktigt fram i det uttryck von Dardel gett denna Näcken. Duk 80×100 cm, osignerad men med intyg från Thora Dardel Hamilton. Utrop 200 – 250 000 hos Bukowskis.
Von Dardels Dandymotiv är kanske de mest queera i hans konstnärskap och på Auktionsverket finns just en Dandy avporträtterad, dock av konstnären Carl Birger Höög. Olja på duk 81 x60 cm, från 1928, osignerad men intygad av konstnärens hustru A.K. Höög. Utrop 10-12 000 på Bukowskis.
Två oljor av Madeleine Pyk finns vid höstens moderna på Bukowskis. ”Tiger” med utrop 25-30 000 och ”Gondolen” med samma utropspris. Den senare en fantasifull mix av motiv med ett orientaliskt Stockholm, cirkus, indianer och palmer på en och samma bild. Mitt i allt, Madeleine själv (?) målandes vid sitt staffli.

Serge Gladky: Jean Borlin

Serge Gladkys färglitografiska affisch från 1929 hyllar en av den svenska balettens stora, Jean Börlin. Affischen gör reklam för baletten ”Cercle Èternel” som var Börlins sista i Paris. Proveniensen är Dansens Hus grundare Jan Zetterlings. Utropet 6 – 8 000 hos Bukowskis.
Bland grafiken hos Bukowskis finns även David Hockneys ”Picture of Melrose Avenue in an ornate gold frame” från Edition Alectos utgåva ”A Hollywood collection”. 25 – 35 000 i utrop. Andy Warhols ”Self-portrait” har utrop 40 – 60 000 och hans ”Mick Jagger” 240 – 260 000. För älskare av Greta Grabo finns Rupert Jasen Smiths bild av henne, utvald av Andy Warhol och utgiven av Galerie Börjeson.

Mats Bäcker: False Castrati

Bland de samtida verken bör nämnas Mats Bäckers läckra bild ”False Castrati”. Daterad 2003, numrerad 1/3, 107,5×106,5 i format. Foto taget för Kungliga operans uppsättning av ”Kastrater” på Drottningholms Slottsteater och med proveniens Galleri Skarstedt, Utropet är 18-20 000. Samma utrop har Maria Fribergs ”Embedded, 3”, numrerad 7/10, en videostill: c-print 37×60 cm. Hos Auktionsverket finns hennes ”Almost there”, fyra män i en bubblande pool med utrop 10-12 000.
Lars Lerins akvarell utan titel, daterad 29.3.93 Svalvear, 77,5×57,5 har utrop 40-50 000 hos Bukowskis och queer-konstnären Kjartan Slettemark finns med på samma auktionshus genom två Nixon-affischer, ”IDM”, utrop 6 – 8 000 och ”Tack you very Mu$ch!” (med M som gamla moderaternas partisymbol), utrop 4 – 5 000. På Auktionsverket finns Kjartan Slettemarks orgie i kaffedrickande Nixon-porträtt i hans akrylmålning som signerats och daterats 72-82. Utrop på 350-400 000. Auktionsverket har även ett verk från 1988 av Slettemark. Hans namn i blandteknik monterad på plexi, utrop 8 – 10 000.

Stig Sjölund finns hos Bukowskis med en pannå, 74×37 cm. ”Petrolini” avbildar en spatserande man med käpp och hög hatt.
Foton på våra hjältar: John D. Schiffs på Andy Warhol, Hans HammarskiöldsNurejev, 1967, Clarence Sinclair Bull på Greta Garbo liksom Hans Geddas somriga bild på Tove Jansson. Början på en komplett homohjälte-samling kan starta nu! Och så Herb RittsNaomi seated Hollywood 1991” .
Komplettera idol-samlingen hos Auktionsverket där två av Roy Schatts klassiska foton på James Dean finns.

Elisabeth Ohlson-Wallin: Mordet på Marat

På Auktionsverket finns en av de starkaste bilderna ur Elisabeth Ohlson-Wallins just nu turnerande utställning ”In Hate we trust”. Mordet på Marat, ett verk numrerat 1/12, C-print och format 59,5×89,5 cm. Utropet är 15-20 000.

De två auktionshusen har öppet för visning nu och fram till auktionerna börjar efter nästkommande helg. Förutom dessa tips dignar lokalerna av konst för allsköns smaker och det är gratis och helt utan köptvång . Men å andra sidan farligt för plånboken för den som låter sig lockas!