Botaniserandet i online-katalogen från Auktionsverkets Moderna visning som öppnade i veckan bjuder för ”homokonst”-samlaren på tre oljor av Madeleine Pyk. Två med lätt igenkända motiv, färger och linjer; ”Blixten, mamma och jag”, 49 x 28,5 utrop 8 – 10 000, ”Meny”, 68 x 48 cm med utrop 10 – 25 000 och det inte lika vanliga motivet ”Pingviner” 127 x 100 cm, 20 – 25 000.
Nils Dardel, som tveklöst tillhör det svenska moderna måleriets dandy av queert snitt, finns med på Auktionsverket med ett dramatiskt verk, ”Hamn vid Atlantiska Oceanen”. Olja på duk från 1916, 54 x 73 cm. Utropet ligger på 225 – 250 000 kronor.
Med den stora retrospektiva utställningen av GAN på Waldemarsudde är det naturligtvis extra hausse för hans verk på de moderna auktionerna. Hos Auktionsverket finns ”Nature Morte”, olja på pannå, 45 x 36,5 cm med ett utrop på 200 – 250 000. En kubistiskt tät stilleben som samtidigt ger mig en känsla av en stadsbild.
En gouache på papper, 45 x 35 cm, går i en mer surrealistiskt färgad och formad stadsmiljö en man med en barnvagn. En vanlig scen i dagens svenska städer, men känns framsynt i GANs tappning. Verket är inte daterat men med tanke på sättet han målar här handlar det om senare delen av hans konstnärskap.
Dovare är hans gatubild i likartad stil, ”Grynmalargatan i Lund”, gouache på papper 30,5 x 30,5 cm. Utropet för de två är 35 – 40 000 vardera.
Ett vackert svartvitt blad i blandteknik, 17 x 17 cm, kallat ”Musikmaskin” utropas för 18 – 20 000. En murrig gouache med ett inte allt för typiskt GAN-motiv döpt till ”Träsket” utropas 12 – 15 000.

Matroser från 1916/17

Den riktiga dyrgripen är såklart en sjömansbild från 1916/17. Proviniens Herman Gotthardts samling i Malmö. Ljusa färger med två par i förgrunden och två mer skissartade i bakgrunden. Rörelse och kraftfullhet av typiskt GAN-snitt ger denna olja på pannå, med namnet ”Matroser” ett utrop på 1,5 – 1,8 miljoner.
Ännu en ”Sjömän”, denna gång gouache och akvarell på papper, går under klubban med utrop 200 – 225 000. Den lilla bilden (20 x 14,5 cm) med en mäktig ram visar en tufft rökande sjöman lutad mot en husknut passeras av två kollegor. Måhända är det ens egen fantasi som spelar ett spratt, men visst flirtar de tre!
Mäktiga ”Blå hamn”, 100,5 x 65 cm, olja på duk, är dovt blå och svart där endast några gatlyktor och fullmånen lyser upp en öde hamn, där hamnarbetarna och sjömännen är frånvarande rent fysiskt. Men visst finns spänningen i bilden trots det! 80 – 100 000 är utropet.
Med ett klart lägre utrop på 15 – 20 000 känns hans ”Djävulshuvud” daterat 54 som ett bra alternativ för de som vill ha en spännande GAN men inte kan punga upp med hundratusentals kronor.
Oljan, ”L´Esquimau mourant – Den döende eskimån” är utförd i början av 20-talet under GANs tid i Paris. På baksidan uppges det stå att tavlan såldes för 1000 Francs. Idag räcker inte den summan långt! Nu är utropet 500 – 600 000 kronor.
För de mer modest bemedlade ”homosamlaren” finns en riktigt fin tusch på papper som GAN dedikerat till den egensinnige tonsättaren Viking Dahl. 23 x 12,5 cm, ”Hamnarbetare” har ett utrop på 8 – 10 000.

Knäböjande soldat från 1927

”Vinterspel” från 1934 är en av hans många hyllningar till idrottaren. Två skridskoåkare som kan tänkas ägna sig åt någon blandning av bandy och handboll på isen, kastar sig efter en boll. Färgerna och de kraftfulla linjerna påminner om hans bilder av tjurfäktare. Olja på duk, 73 x 100 cm och ett utrop på 300 – 400 000 kronor. Hans ”Knäböjande soldat” från 1927, en olja på pannå, 53,5 x 33.5 cm känns igen på de kraftfulla linjerna. En knäböjande soldat med klarblå ögon, geväret i högerhanden och i den vänstra håller han upp en patron i rött, blått och vitt, matchande hans uniforms färger. 250 – 300 000 tusen är utropet för denna riktigt stilfulla målning. Ibland är det väldigt irriterande att inte vara rik!
Auktionsverket har visning fram till den 11:e och auktion den 12 och 13 april.
Under torsdagen släpptes även Bukowskis moderna katalog där visningarna startar 28 april. Jag återkommer inom kort till den auktionen.
Bukowskis Helsingfors har auktion den 13 -14 april och här hittar man balnd annat tre verk, olja på duk, av Tove Jansson. ”Utsikt mot balkongen”, har utrop 3 – 4000 Euro, ”Nature Morte”/stilleben, har utrop 2 – 2500 Euro och ”Parkvy” 3 – 3500 Euro. Motiven är måhända i de hetaste för den som samlar ”homokonst” men en sådan samling utan Tove Jansson är endast halv. Just Bukwoskis i Helsingfors har annars Tove Jansson lite då och då, så det kan vara ett gott råd att vänta till det finns mer intressanta verk ute.

PS – jag säger det igen och jag tjatar så ofta jag kan. Missa inte Waldmarsudde nu när ni har chans att se en imponerande GAN-utställning. Våren är här, kombinera besöket med en skön promenad på Djurgården.