På Auktionsverket vars visning heter Nutida är det såklart Peter Johanssons objekt med målade DocMartens-kängor som sticker ut vid sammanställning av gaykopplade verk till utrop. Böglåda från 2003 är ett unikt objekt. Med tanke på kängvalet kan det måhända ha passat ännu bättre med ”Flatlåda”, men kontrasten mellan det ”manliga” i kängan och det mjukare formerna i kurbits-måleriet ger associationer till det bögiga i såväl skinhead-kulturen som en flirt med lädervärldens klädkoder. Utrop 20 – 25 000 kronor.

Peter Johansson, Böglåda

Samma utrop är det för Stig Sjölunds ”Layout” från 1990. Cibachrome och metall i formatet 200 x 157 cm. En annan konstnär som arbetat med queer-frågor är Kjartan Slettemark. Hur queer hans Nixon-collage är kan måhända ifrågasättas, men passet där han klippt ihop sitt eget ansikte med president Nixons har länge varit en av hans mer populära konstnäriga bidrag och det pedagogiskt ihopsatta kollaget på Auktionsverket har ett utrop på 40- 60 000. På Bukowskis finns en annan version som utropas för 80 – 100 000 kronor. Prisskillnaden handlar om att det sistnämnda är signerat som original-kollage från 1974. På Bukowskis finns dessutom flera versioner av Nixon med Gevalia-koppen en något utflippad Nixon-vision, hyllning till Ulrike Meinhof en hippie-doftande hyllning till ”Trygg hampa” och ett av hans sista större projekt; en av bilderna där han i starka färger presenterar sig som Marilyn.

Kjartan Slettemark - Nixon-Kollage

En annan norsk konstnär, Bjarne Melgaard är måhända mer bög än queer, om nu den distinktionen överhuvudtaget går att göra när det handlar om konst. På Auktionsverket finns tre oljor, 160 x 120 cm utan titel med utrop 175 – 200 000 respektive 66,5 x 63,5 med utrop 60 – 80 000 liksom ”Let me be your cunt” 75 x 63 cm med utrop 50 – 70 000. Hos Bukowskis finns en målning där en av hans typiska figurer finns avbildad som byst. 195 x 173 cm och snäppet högre utrop, 200 – 250 000. Hos Auktionsverket finns även ”Societé Societé”, 56 x 56 cm i blandteknik.

Bjarne Melgaard, Let me be your cunt

Den amerikanska konstnären Donald Baechler finns på Auktionsverket med bland annat ”Composition with Onion”, acryl 148 x 101,5 cm. Baechler sammanförs ofta med storheter som och Haring men utan att riktigt ha fått samma tydliga kultstatus. Mannen med lök ropas dock ut för 200 – 250 000 medan de mindre kollagen av honom på vårens Nutida ligger kring 15 000 kronor.
För samlare av fotografi är Auktionsverkets utbud av Christer Strömholms bilder på transvestiter och transsexuella i 60-talets Paris ett eldorado. Gelatinsilverfotografier på Jackie, Nana, Gina, Agathe och Gerdy har utrop på 10 – 15 000. Nöjer man sig inte med att se bilderna på nätet eller i en katalog så är dessa minst sagt ett måste!
Om det är avbildningen, snarare än konstnären, som är poängen så bör en samling av queer art definitivt innehålla en bild av Rudolf Nureyev. Den sovjetiske dansaren som tog västvärlden med storm efter sitt avhopp och som blev ett av de många offren för sjukdomen aids. Hans Hammarskiölds porträtt, taget underifrån har ett utrop på 8 – 10 000. Vid sidan om Nureyev skall såklart Hans Geddas porträtt av Tove Jansson sitta. Även det taget underifrån med en Tove i vacker midsommarkrans. Med Mikael Röhrs porträtt av Andy Warhol och utropet 3 – 4000 blir idol-samlingen komplett.
Yasumasa Morimura har likt Slettemark avbildat sig själv som Marilyn Monroe. Morimura dock i fotoform och hans bild i upplaga 10/10, 43 x 35 cm har utropet 20 – 25 000.
Lars Lerin finns på bägge Auktionshusen. Inte med de läckra sjömans-bilderna från förra årets HBTQ-Festival i Göteborg, men väl med hans ödesmättade akvareller från karga nordiska landskap.
Nan Goldins foto från 1981, ”Brian with the Flintstones” C-print upplaga 16/25 har utrop 80 – 100 000 kronor.
Bögigt så det stänker är Hasse Perssons bild ur serien ”Studio 54” från 1979. Vintagefoto, silvergelatin, 43 x 29 cm med två mustaschprydda män i bröllopsklänningar. Utrop 20 – 25 000. Samma utrop är det på den andra hyllningen till den gaymixade partymiljön i New York vid det som nog måste betraktas som den homosexuella världens reella sekelskifte, tidsskiftet 1970 – 80-tal.

Nan Goldin - ”Jens' hand on Clemens back”

Bukowskis fotoutbud är riktigt spännande denna vår, men Tokyo Love-bilder och fler gaydoftande verk av Nan Goldin, fantastiska färgfoton av Strömholm, Maria Fribergs fotokonst som bara ökar i pris, en av Per Wizéns detaljer ur klassiskt måleri, Iran-födda gender-konstnären Shirin Neshats oerhört vackra bilder av beslöjade kvinnor.
Två grafiska blad av Francis Bacon kan nu hamna i nya hem, ”Étude pour un portrait du Pape Innocent X d’après Vélasquez” har utropet 150 – 175 000 och ”OEdipe et le Sphinx d’aprés Ingres” 80 – 100 000 kronor. Även David Hockey finns med i samma hus, Bukowskis, med ”Joe MacDonald” och ”Brooke Hopper”, bägge utrop 20 – 25 000. Och visst finns Warhol på plats, denna gång med Ingrid Bergman, Mao, Venus, Mick Jagger, äpplen, presidentsigill och ett offset-blad med Josef Beuys som motiv.
Tipslistan avslutas med att understryka att visningarna pågår över Kristhimmelsfärdshelgen och att varken Auktionsverkets nutida eller Bukowskis Contemporary är lika queerfixerade som jag så det finns en massa andra motiv och tematiker att spana in om man tar sig till Berzelii Park och Östermalmstorg.