De moderna auktionerna på Bukowskis och Auktionsverket är nu öppna för visning. Tveklöst är det Auktionsverket som denna gång dragit det längsta strået när det gäller Gösta-Adrian Nilsson, GAN.
Gul figur, som visades vid den senaste vandringsutställningen med GANs verk, visar en naken man i gult där två sjömän står tätt intill fixerade med blicken mot mannens kön.
Verket är en olja på duk, 46,5 x 39 cm och är troligen gjord 1916. Utropet är 1 – 1,2 miljoner och det vore minst sagt en lisa för själen att veta att den stannar i Sverige och hos en samlare av homorelaterad konst! Hint, hint!

Gösta Adrian-Nilsson 1884-1965 Marin 1 (Teaterdekoration).

Auktionsverket har flera verk av GAN varav collaget ”Avis important – J´expose” med ett utrop på 80 – 100 000 och akvarellen Gata med ett utrop på 15 – 20 000 är det mest intressanta och dessutom mer överkomliga för en med mer standardiserad plånbok.
Hos Bukowskis är det polykromt bemålade collaget ”Marin !” som är mest spännande av de verk av GAN som finns med i vår. Det har funnits i Wiwen Nilssons samlingar, är daterad 1922 och har ett utrop på 130 – 150 000 kronor.

Nils von Dardel 1888-1943 ”David och Goliat”

Om Auktionsverket har de finaste GAN ur ett homosamlarperspektiv så är det hos Bukowskis man hittar den finaste av Nils von Dardel. David och Goliat är en akvarell med måttet 35 x 23,5 som man skulle kunna se som den androgyne unge mannens seger över maskuliniteten!

Madeleine Pyk Född 1934 Tigrar

På bägge auktionshusen finns fler verk av Madeleine Pyk där det är Tigrar, duk 97,5 x 115 med utropet 50 -60 000 som är den tveklöst finaste.

Visningar på Auktionsverket från idag tisdag och Bukwoskis från i morgon och över helgen. Auktionerna hålls nästa vecka.

GÖSTA ADRIAN-NILSSON 1884-1965 Avis important - J´expose