Det finns all anledning att ta sig till vårens moderna auktioner som öppnat idag fredag. Inte minst för att få chansen att i verkligheten kunna se verk av Gösta Adrian Nilsson (GAN).
Bukowskis finns den här gången bland annat målningen Valparaiso från1919. En stramt abstrakt målning som inspirerats av Göteborgs hamn där han befann sig hösten det året, dess sjömän och drömmen om resan på böljorna de blå till ett annat land! Formatet är 28 x19 cm och utropet 300 – 400 000 kronor.

GAN, Ung atlet

I Nattflygning från samma år är det inspirationen från den österrikiske piloten Edmund Spamanns flyguppvisning i Halmstad som fått GAN att måla ett futuristiskt verk som anses vara den första flygplanstavlan i Sverige. I sin dagbok förklarar han motivet som ”människoandens kast mot det gudomliga”. Dova färger som ger oss känslan av natten och ett flygplan som flyger fram genom ett skarpt rött sken. Tavlan är 42 x 25.5 cm och har utropet 250-300 000.
Ung Atlet är titeln på en gouache, 15 x 10 cm, som är utförd på 1920-talet. En man står i vitt brottarlinne med svarta byxor som tydligt markerar mannens behag. Men blicken nedfälld och vänster arm bakom ryggen ger han ett närmast blygt intryck. Utropet på 50 – 60 000 riskerar nog att passeras!
Auktionsverket finns dyrgripen Proletärkvarter från ca 1915. Ett verk som ställdes ut på GANs och Einar Jolins Expressionistutställning samma år. En dovt, industridoftande tavla över ett öde kvarter där klockan står på några minuter över tre (fyra?) och där en stor vit banderoll deklarerar Matvaruhandel. Tavlan gav GAN till en elektrikerelev som ersättning för arbete han utförde i GANs hem. Nu kan elevens familj hoppas att den 40,5 x 30,5 cm stora tavlan inbringar mer än utropet på 400 – 500 000.

GAN, Boxare

Mer GAN på Auktionsverket är en mer surrealistisk ”Slåttermaskin”, hans ”Figurkomposition” med en man som hämtad från en klassisk saga och två små tuschteckningar ”cirkusmanegen” och ”stadslandskap”.
Och så ett av hans fantastiska akvarell/collage. ”Boxare” är titeln och består av bilder på fyra boxare liksom biljetter och andra attiraljer kopplade till boxningens värld. 36,5 x 27,5 cm i format och med ett utrop på 150 – 200 000 antyder bara det kvalitén på verket.

På Bukowskis finns ett collage utfört till cibachrome av Per Wizén, daterad 04-06. En naken ung man med en skjorta och benen från riddarrustningen sitter med särade ben i ett rum som ger associationer till renässansens slott. Han tittar rakt ut ur en dörr och bakom honom tittandes in i rummet står en annan, mer grov man i delar av rustningen kvar. Trots att de två saknar direkt kontakt vibrerar verket, med namnet ”Intermission”, av erotik. Verket är 125 x 172 cm, numrerat 2/5 och har ett utrop på 70 – 80 000.

Madeleine Pyk, Kvinna med hästar

En riktigt fin Madeleine Pyk -tiger på duk 93 x73 cm och med ett utrop på 30-35 000 finns hos Bukowskis. På Auktionsverket finns tre oljor av Pyk. Den rödtonade Stockholmsvisit har det så typiska myllret av figurer och byggnader, 96×86 cm och utrop 20-25 000, liksom mer brandgula Landskap med figurer, 41 x 69 cm och utrop 15-18 000 säljs bägge till förmån för Läkare utan gränser och Frälsningsarmén (!). Kvinna med hästar är dovare i färgerna, daterad från 97 , 63 x 38 cm med ett utrop på 10-12 000.

Tove Jansson, Dam i svart

På Auktionsverket finns denna vår ”Dam i svart” av Tove Jansson. Verket från 1943 är en olja på duk 65 x 50 cm och har utropet 20 – 25 000. Blir spännande att se om Tove Jansson är lika het i Stockholm som hennes verk är i Helsingfors!

Tove Jansson, Dam i svart

Elisabeth Ohlson-Wallin har funnits med på såväl Bukowskis som Auktionsverket senare år. Denna gång är det en av hennes viktigaste bilder som skall klubbas. Nattvarden som finns hos Auktionsverket är ett C-print 59×99 cm numrerad 3/12 och är den centrala bilden i hennes Ecce Homo-utställning. Utropet är 15-20 000

David Hockey finns på Bukowskis med litografierna ”Mo McDermott” från 1976. Utrop 8 – 10 000, liksom med tre färgetsningar från ”The blue guitar” utgiven av Petersburg Press i London, ”In a Chiaroscuro”, ”A tune” och ”A moving still life” alla med utrop kring 12 000.
Andy Warhols färgseriegrafier är denna auktion en soppburk med utrop 50 – 60 000, Mao med utrop 200-250 000, Goethe med utrop 80 – 100 000 och Mick Jagger med utrop 160 – 180 000
Tre verk av Lars Lerin, Sveriges kanske främsta grafiker, finns med på Bukowskis. Två akvareller över ödesmättade vintriga landskap från 1999 och 1996 och en akvarell med titeln HSB där ett hyreshuslänga placeras i en kylig förortsmiljö. På Auktionsverket finns ytterligare två akvareller av Lerin, Landskap (20-22 000) och Lofotenmotiv (40 – 50 000)
Nyligen bortgångna queer-konstnären Kjartan Slettemark Svart bukett, blandteknik på papper, Nan Goldins foto Misty at Home, NYC 1991, Herb Ritts Madonna III liksom flera foton på Marilyn Monroe finns också att beskåda på Bukowskis. Även på Auktionsverket finns just denna vår en lång rad fotografier på Marilyn att botanisera bland. Där klubbas även Nan Goldins foto av ett fotocollage, Greers Life – Chicago.
En rad verk av Kjartan Slettemark finns i år på Auktionsverket. IDIOT-kortet är ett identitetskort från Postverket med samma berömda bild som på det välkända passet där han gjort en kombination av sig själv och president Nixon. Utropet är 80 – 100 000. Därutöver finns totalt 17 av hans verk på Auktionsverket.

GAN, Valparaiso

Kan du inte besöka Bukowskis eller Auktionsverket finns katalogerna på deras respektive hemsidor:
auktionsverket.se
bukowskis.se