Trots att Norge, Danmark och Finland liksom fler andra västeuropeiska länder upplyser sina medborgare med en transtillhörighet om de nya regler som gäller för inresa till USA, så avstår svenska UD från samma information.
Till QX svarar UDs presstjänst i en mailväxling att de hänvisar till USAs ambassad som”uppmanar alla svenska resenärer att följa amerikanska immigrationsregler för att undvika nekad inresa eller andra komplikationer under sin vistelse i USA. Alla frågor om inresa till USA bör ställas direkt till amerikanska myndigheter eller närmaste amerikansk ambassad.”
På finska utrikesministeriets sida för resemeddelanden publicerade den 25 mars informationen om att: ”Förenta staterna utfärdade den 24 februari 2025 en presidentorder (25 STATE 11402) som går ut på att en besökare som ansöker om ett inresetillstånd (ESTA) eller visum till Förenta staterna ska i fortsättningen uppge antingen ”man” eller ”kvinna” som sitt kön. Enligt ordern ska sökanden uppge det vid födelsen fastställda könet.”
Svenska UD hälsar QX att svenska medborgare istället kan ta reda på informationen via de amerikanska myndigheternas informationssida på engelska.
Skall vi därmed tolka UDs svar att ett förtydligande om vad som numera gäller för inresa i USA inte behövs?
Presstjänstens Elisa Agnevall svarar QX att: ”Vi känner till att det finns medieuppgifter om ett fåtal fall där personer nekats inresa i USA. UD och svenska utlandsmyndigheter i USA har dock inte kännedom om att fler transpersoner i EU nekats inresa till USA eller fått problem vid inresa till USA än tidigare.
I svenska pass finns det heller inte någon möjlighet till X-markering som i vissa andra länder, därav har det inte krävts ett förtydligande i svensk reseinformation.”
Inte heller vårt grannland Finland har X som möjligt val i sina pass. Men där görs bedömningen att det finns behov av att informera sina medborgare med en transidentitet eller de medborgare som har bytt juridiskt kön om förändringarna vid inresa till USA.
Så här skriver finska utrikesministeriet; ”Om det kön som står i sökandens pass inte stämmer med det vid födelsen fastställda könet, kan de amerikanska myndigheterna avslå ansökan om inresetillstånd eller visum. Kontrollera på förhand villkoren för inresa hos de amerikanska myndigheterna.
I finska pass finns ingen X-könsmarkering. Om till exempel en medborgare med dubbelt medborgarskap har X-könsmarkering i sitt pass, kan hen på förhand kontrollera villkoren för inresa hos de amerikanska myndigheterna.”
Uppdaterad 2025-04-17