I dag förbjuder fler än 70 länder homosexualitet. Med sin kampanj hoppas FN förändra både lagar och attityder.
2011 släppte FN en rapport om våld och diskriminering mot hbt-personer. Resultatet var skrämmande och visade på omfattande diskriminering.
– Vi borde alla leva i en värld, där man föds fri och har samma värde och rättigheter som andra. Utan undantag och krav. Det är vad mänskliga rättigheter handlar om, säger högkommissarie i FN:s generalförsamling, Navanethem Pillay.
Kampanjen kommer att pågå i ett år.
– Den kommer att inspirera miljontals människor runt om i världen. Att ändra folks attityder är aldrig lätt, men det går även om det ofta börjar med svåra samtal.
I en kampanjvideo medverkar bland annat transaktivisten Tamara Adrian som är ifrån från Venezuela. I december besökte hon Sverige på ILGA-konferensen.
Även organisationen Change.org har dragit igång en kampanj, en namninsamling som åsyftar att de sponsorer som sponsrar Vinter-OS i Ryssland 2014, ska dra tillbaka sitt stöd och markera sitt ogillande mot anti-gaylagen.
Uppdaterad 2019-09-01