Nyligen kom två stora undersökningar om ungdomars attityder till bland annat homo-bi och transpersoner.
I Finland kunde Institutet för hälsa och välfärd i sin rapport från 2 februari berätta att mobbning riktad mot regnbågsunga fortsätter att öka på skolorna.
Samma konsekvens blir det av det som Forum för Levande Historia fått fram genom sin nya undersökning av hur attityder hos svenska elever i årskurs 9 och 1 till 2 ring i gymnasiet förändrats senaste 11 åren.
Trots att eleverna fortsatt ställer sig positiva till mångfald så finns negativa förändringar i synen på judar, muslimer, romer, invandrare, samer och afrosvenskar. Attityden till homo-, bisexuellla och transpersoner sticker dock ut på ett dramatiskt sätt.
Här är det inte några få procents förändring det handlar om, utan andelen som håller helt med om påståendet att det är lika naturligt att vara homosexuell som heterosexuell har från 2013 till idag sjunkit från 54% till endast 19%.
59% tog 2013 helt avstånd från påståendet att det inte går att lita på hbt-personer. Idag är det 42% som tycker det är en helt fel generalisering.
2013 tyckte 62% att det var helt OK att bo granne med en person som är homo-, bi- eller transperson. Det senaste resultatet, insamlat åren 2024 till 2025 visar att nu är det endast 47% som tycker att det är OK.
Medan 2% inte tyckte att det stämde att hbt-personer nog ”säkert är hyggligt folk” för dryga tio år sedan svarar hela 11% detsamma idag.
Resultatet från undersökningen som utgår från 8 127 ungdomars svar är minst sagt uppseendeväckande.
Och kommentaren från RFSL Ungdoms Elias Fjellander är en närmast chockartad reaktion: ”Det är knappt möjligt att ta in”, sa han till QX.
Varningstecken nådde media redan i höstas då bland annat RFSL-Göteborg ställde in skolinformationer på grund av det hårdnande klimatet på skolorna.
För de som fastnat i högerradikala och religiöst motiverade anti-trans och anti-homoflöden i olika sociala medier har förändringen setts tidigt.
De gamla aktivt spridda fördomarna, lögnerna och fantasierna om kopplingen mellan att älska en person av samma kön som en själv och sexuella övergrepp av olika slag har uppenbarligen fått fotfäste bland många 15-17-åringar.
I de egna social medie-bubblor överöses de av falska generaliseringar och hat. Varken skolorna, storsyskon, media eller föräldrar har lyckats motverka denna framgångsrika indoktrinering.
Den internationellt organiserade hetsen mot sagoläsande dragqueens har bidragit till attitydförändringen och de som politiskt utnyttjat detta för att sprida lögner i kommentarer, inlägg och till och med i partimotioner till kommunfullmäktige landet runt bär ett stort ansvar.
Hetsen har även märkts från internationellt manövrerade islamistiska krafter. Minns lögnerna 2022 om två pappor som adopterat en dotter. Turkiska TV-kanalen TRT, Al Jazeeras arabiskspråkiga sändningar och arabiskspråkiga svenska nyhetssajten Aktarr spred lögnen att de två och svenska myndigheter ”kidnappat” flickan som dessutom felaktigt påstods vara ”muslim”.
Syftet i bägge fallen är att underblåsa gamla lögnen att hbt-personer utgör en fara för barn.
I sina bubblor, hermetiskt skyddade mot extern kunskap och fakta, blir det en sanning som illustrerar hur attitydförändringen utvecklas.
De hbt-negativa attityderna är enligt Forum för Levande Historias undersökning tydligt kopplade till bland annat att inte lita på andra människor, att inte ha förtroende för svensk polis men att ha ”mycket högt” förtroende för information som sprids via TikTok.
De som bor i områden med ”stora socioekonomiska utmaningar” har en mer negativ syn på hbt-personer.
Synen på hbt är mer negativ hos de som har två utrikes födda föräldrar än de som har två inrikes födda. De som uppger sig vara muslimer är mer negativt inställda än de som uppger sig vara kristna eller icke religiösa.
Uppgifterna från Finland och Sverige liknar det som även framkommit i Danmark. Var femte dansk, visade en undersökning förra året, ser samkönat sex som ”moraliskt oacceptabelt”. I den undersökningen var gruppen äldre män mest homofoba, men hela 16% av de unga männen instämde.
I den danska undersökningen framkommer att homofobi är vanligare bland de med lägre utbildning, bland män, bland de som bor utanför storstäder och bland religiösa grupper som fundamentalistiskt kristna och troende muslimer. När den danska undersökningen släpptes kommenterade LGBT+Danmark med att man önskade mer forskning för att förstå hur homofobi fungerar. Detsamma säger nu den svenska hbtq-rörelsen.
Det är dock knappast en vild chansning att påstå att radikalt konservativa ägare och finansiärer av sociala medier och AI genom sin kontroll medvetet bidrar till attitydförändringarna.
Här agerar högerradikala partier i väst och islamister, ryska nationalister och fanatiska kristna med det gemensamma målet att motverka mångfald och sprida lögner om att vi inte kan leva tillsammans.
De krafterna är starkare och mer samordnade än på länge.
Det är hög tid att Europa nu samordnar sig för att bedarra stormen.