Prideflaggan kommer trots allt att hissas i Trelleborg inför sommarens Pridefirande.
Det beskedet ger nu kommundirektör Gisela Öst efter den uppmärksammade debatt som uppstått sedan kommunstyrelsens ordförande Mathias Andersson (SD) tidigare meddelat att kommunen inte skulle flagga med prideflaggan.
Enligt Trelleborgs kommuns flaggrutin, som antogs av kommunfullmäktige 2019, är det dock inte kommunstyrelsens ordförande som fattar beslut om sådan flaggning. I rutinen framgår att prideflaggan är en av de flaggor som får användas på kommunens flaggstänger och att det är kommundirektören som beslutar om övrig flaggning utöver de allmänna flaggdagarna.
Till Trelleborgs Allehanda skriver Gisela Öst att både prideflaggan och den svenska flaggan kommer att hissas.
”Då det inte fattats något annat beslut än den gällande flaggrutin som finns så har jag fattat ett beslut om att både prideflaggan och svenska flaggan hissas”, skrev hon i ett sms till tidningen.
Under våren väckte frågan stor uppmärksamhet sedan Mathias Andersson meddelat att kommunen inte skulle flagga inför Pride. Andersson sade även i kommunfullmäktige att han trots flaggstopp planerade att delta i Prideparaden för att visa stöd för hbtqi-personers rättigheter. Det beskedet skapade interna diskussioner inom Sverigedemokraterna.
Han står nu fast vid sin kritik mot att kommunen hissar prideflaggan.
– Man exkluderar SD:are i kommunen när man gör det. Om man exkluderar ett politiskt parti och dess väljare är det ett politiskt ställningstagande, säger han till Trelleborgs Allehanda.
Han beskriver Pride som en politisk organisation ”kapad av vänstern” och menar att kommunen därför inte bör flagga med prideflaggan.
Trelleborg Pride hålls i slutet av juni med paraden lördagen den 27:e.