Spanska ABC rapporterar att polisen ser en förändring i skälen som anges i asylansökningar från personer som kom till Ceuta under sommaren. Enligt anonyma poliskällor till tidningen hänvisar omkring 70 procent av de senaste ansökningarna till förföljelse på grund av sexuell läggning. Uppskattningen gäller alltså asylansökningar, inte alla marockaner eller alla som kommit till Ceuta. ABC uppger också att omkring 95 procent av ansökningarna som polisen granskat kommer från marockanska medborgare.

Att hbt-personer från Marocko söker skydd i Ceuta är inget nytt. I en rapport från 2017 intervjuade Human Rights Watch tre homosexuella män på mottagningscentret i Ceuta: två från Marocko och en från Algeriet. De hade sökt asyl på grund av förföljelse kopplad till sin sexuella läggning. Enligt rapporten hade minst tio av centrets då 70–80 asylsökande ansökt med hänvisning till sexuell läggning eller könsidentitet. Männen berättade om våld och avvisande i sina hemländer. En av de marockanska männen sade: ”Jag vill överleva, jag vill ha en framtid.”

Nyhetsbyrån AP har intervjuat flyktingar från Marocko. Här en av dem som inte vågar visa sig eftersom hen är transperson.

Även i dag beskriver organisationer och medier utsatthet bland hbtqi-personer i Ceuta. ILGA-Europe återgav tidigare i oktober dokumentation från organisationen Border Resistance om minst 126 hbtqi-personer i akut behov av hjälp. Uppgifterna handlar bland annat om fysiska angrepp, hot och trakasserier i läger och mottagningscenter.

Nyhetsbyrån Reuters intervjuade nyligen Rayane, en 19-årig homosexuell marockan som väntar på besked om sin asylansökan. Han berättade att han inte kan leva öppet i Marocko och sade: ”Jag kan inte ens föreställa mig att återvända dit.” Reuters beskriver också hur människorättsorganisationer och jurister varnar för att varje asylärende måste bedömas individuellt.

Nyhetsbyrån AP har intervjuat flyktingar från Marocko. Här en av dem som inte vågar visa sig eftersom han är homosexuell.