QX.se GayMap Qruiser.com Shop
QX.se - Senaste nytt för dig som är bög, lesbisk, hbt eller queer
Sveriges största Gaynyhetssajt
– över 90.000 besökare per vecka!
Fredag 3 september 2010

QX Sept 2010 som PDF
Tidningen QX | Annons | Info | Arkiv
Eva Brunne, tvåa från höger på Kärlekens Mässa i Storkyrkan under Pride 2007. På bilden även Elisabeth Voldén, Cia Wadstein, Matts Johansson, Åke Bonnier och Malin Andersson
Foto: Anna-Maria Lindqvist Arrue
Eva Brunne, tvåa från höger på Kärlekens Mässa i Storkyrkan under Pride 2007. På bilden även Elisabeth Voldén, Cia Wadstein, Matts Johansson, Åke Bonnier och Malin Andersson

Eva Brunne ny biskop i Stockholm

STOCKHOLM. Som väntat valdes idag stiftsprost Eva Brunne till ny biskop i Stockholm.
 Hon blir därmed den första öppet lesbiska biskopen i världen. Brunne valdes med 413 röster medan motkandidaten Hans Ulfvebrand fick 365 röster.

Eva Brunne valdes idag till ny biskop att efterträda Caroline Krook, Eva Brunne är idag stiftsadjunkt och har tidigare bland annat varit kyrkoherde i Sundbybergs och Flemingsbergs församlingar. Hon prästvigdes 1978 i Lunds stift.
Brunne lever i registrerat partnerskap med Gunilla Lindén, präst i svenska kyrkan och de två har en treårig son.
Till QX.se sa Eva Brunne efter att hon gått vidare i biskopsvalet att hon vill tala tydligt om Jesus Kristus och att hon vill lära mer om att ”på ett vettigt sätt vara kristen kyrka i storstaden”.
- Jag är väldigt glad över det förtroende som har visats mig, säger Eva Brunne i ett pressmeddelande från Stockholms stift idag. Nu kommer jag att göra allt som jag förmår för att motsvara förväntningarna på mig som biskop och andlig ledare i Stockholms stift. Bed för mig så som jag ber för er.
Foto: Lasse Söderberg/Svenska kyrkan

I valet till ny biskop deltog totalt 900 personer. De som väljer är domkapitlets och stiftstyrelsens ledamöter, anställda präster i stiftet eller dess församlingar och särskilt utsedda elektorer. Valresultatet visar att Eva Brunne haft störst stöd i församling utanför innerstaden. Motkandidaten Hans Ulfvebrand som är kyrkoherde i Sofia församling fick sitt starkaste stöd innanför tullarna.
Biskopsvalet är sedan tidigare i vår överklagat och är uppe till prövning i kyrkans valprövningsnämnd. När nu valet är klart kan nämnden ta ställning till överklaganden. Valet kan om de som klagat får rätt behöva göras om.

Tidigare har Gene Robinson varit den enda öppet homosexuelle biskopen, i den Episkopalkyrkan i USA.
Jon Voss
jon@qx.se


Läs QX intervju med Eva Brunne: Eva Brunne vidare i biskopsvalet
Bookmark and Share
Foto: AP Photo/Alex Castro, Cubadebate/Scanpix

Castro ber om ursäkt för förföljelse

HAVANNA. Fidel Castro har tagit på sig ansvaret för att homosexuella förföljts på Kuba.
 Han förklarar bristen på insikt med "det sytemstiska sabotage vi då utsattes för".

Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Val 2010

QX listar öppna hbt-personer i valet

Onsdag den 1 september kan vi börja rösta i valet 2010.
 Lagom till detta börjar QX sin listning av öppna hbt-kandidater i kommun-, landstings- och riksdagsvalen. Listan uppdateras i takt med att nya namn kommer in.

Foto: Zaira Perdigon
Samhälle

"Ingen sperma i munnen"

HIV-PREVENTIONNy studie visar att de män som säljer sex till män är fler än man tidigare trott,
 och att fler än hälften aldrig använder kondom vid oralsex. Detta oroar RFSL:s ordförande Ulrika Westerlund.

Foto: Maja Suslin / SCANPIX
Val 2010

Sverigedemokrater värvar på gayklubbar

STOCKHOLM. Riksdagsledamoten Fredrick Federley uppger i en debattartikel idag att Sverigedemokrater värvar väljare på Stockholms gayklubbar.

Foto: Lise Åserud / SCANPIX NORGE / SCANPIX

Prins Henrik trött på gayrykten

KÖPENHAMN. På torsdag kommer en intervjubok med danske Prins Henrik ut.
 I boken talar han för första gången ut om ryktesspridningen. ˝Jag blir ledsen av det", säger han.

Foto: Staffan Ekstrand
Val 2010

Abrahamsson öppnade regnbågsvalstuga

STOCKHOLM. I torsdags öppnades moderaternas regnbågsvalstuga med tal av Maria Abrahamsson.
 Stugan är öppen fem gånger fram till valet.

Foto: Jessica Gow/Scanpix

Polisen varnar för rånare på gayklubbar

STOCKHOLM. I förra veckan och i helgen utsattes två gäster på gaybarer för att drogas och sedan få sina hem länsade.
 Polisen uppmanar nu till vaksamhet under lönehelgen.

Foto: Henrik Montgomery/SCANPIX

Federley i medialt blåsväder

Efter att Aftonbladet räknat ihop riksdagsledamöternas taxi-räkningar hamnar Fredrick Federley (c) i topp.
 Flera resor har gjorts nattetid till och från klubbar och barer.

Samhälle

Klubbprofil kränkt på nattklubb

STOCKHOLMFör klubbprofilen Makode Linde blev lördagsnatten inte särskilt festlig.
 En av vakterna på nattklubben Berns ska upprepade gånger ha svurit åt honom och kallat honom "bögjävel".

Foto: Per Hagwall
Val 2010

Statsministern startade hbt-valstriden

STOCKHOLM. I förra veckan drog Öppna moderater igång sitt valarbete.
 Till valmötet kom statsminister Fredrik Reinfeldt.

Foto: dansk folkeparti
Pride 2010

Dansk Folkeparti går med i Prideparaden

KÖPENHAMN. I veckan som kommer startar Copenhagen Pride med att ungdomarna "kommer ut" på Islands Brygge.
 På onsdag öppnar Pride Park och på lördag blir det parad med bland andra Dansk Folkeparti.

2(x)ist Contour pouch brief, svarta
185 kr

Begärets Lag
189 kr

Märke I'm not Gay but my Girlfriend is
15 kr


Jonas Hedqvist - Once in a lifetime
40 kr

Tygmärke smiley
40 kr

Manga Boys - Vykort
50 kr

Foto: Henrik Montgomery / SCANPIX

Partipolitisk uppställning på Pride

UMEÅ/LINKÖPING. I helgen är det Pridearrangemang i såväl Umeå som Linköping.
 Och alla riksdagspartierna finns på plats. Till Umeå kommer Centerledaren Maud Olofsson.
Foto: hevjin.org

Första gaytidningen på kurdiska

DIYARBAKIR. Såväl i papper,
 som nättidning och på Facebook finns den första gaytidningen på kurdiska, Hevjin, utgiven.
Foto: Roland Karlsson
Val 2010

Heliga Birgitta

Birgitta Ohlsson,
 EU-minister och folkpartist, nybliven mamma med man och hund, har länge utmärkt sig som en av Sveriges största förkämpar när det gäller hbt-frågor. Varför?
Foto: Peter Knutson
Val 2010

Mäktiga Maria

Miljöpartiets språkrör Maria Wetterstrand går hem i alla läger.
 Till och med hennes motståndare gillar henne, som person i alla fall. Och inte minst så är hon ju stor flatfavorit.
Foto: ANDREW MEDICHINI/AP/SCANPIX
Samhälle

Mel Gibsons pappa: "Påven är bög"

Hutton Gibson till attack mot katolska kyrkan.
Glädjescener i Mexico City i torsdags
Foto: AP Photo/Eduardo Verdugo/Scanpix
Glädjescener i Mexico City i torsdags

Positiv dom även i Mexiko

MEXICO CITY. I veckan kom domar kring gayäktenskap inte bara i Kalifornien.
 I Mexiko gav en federal domstol klartecken för Mexico Citys könsneutrala äktenskapslag.
Stina Sundberg, Anette A. Lebbad, Tiina Rosenberg, Niclas Järvklo och Ulrika Dahl
Foto: Sara Lövestam
Stina Sundberg, Anette A. Lebbad, Tiina Rosenberg, Niclas Järvklo och Ulrika Dahl

Familjedebatt tog plats under Pride

STOCKHOLM. Som under tidigare år fanns på Pride House en stor del seminarier som handlar om familjekonstellationer,
 barn och familjepolitik.
Växjö kommun hissade regnbågsflaggan 17 maj på Intrenaionelal dagne mot homofobi. I Södertälje vill Centern se flaggan hissas under Pride.
Foto: Kristina Gustafsson
Växjö kommun hissade regnbågsflaggan 17 maj på Intrenaionelal dagne mot homofobi. I Södertälje vill Centern se flaggan hissas under Pride.

Ingen Regnbågsflagga i Södertälje

SÖDERTÄLJE. Centerpartiet i Södertälje har under flera år arbetat för att regnbågsflaggan skall hissas i samband med Stockholm Pride.
 Hittills har flaggstången varit tom.
Biskop Eva Brunne, t.v.  och Härnösands biskop Tuulikki Koivunen Bylund i paraden 2009
Foto: Ola Hassbring
Biskop Eva Brunne, t.v. och Härnösands biskop Tuulikki Koivunen Bylund i paraden 2009
Pride 2010

Svenska kyrkan satsar stort på Pride

STOCKHOLM. Biskop Eva Brunne leder söndagens Kärlekens Mässa,
 Jakobs kyrka har queermässa och i Engelska kyrkan firas midnattsmässa.
Foto: Oskar Kullander

”Ett Egalia i varje kommun”

STOCKHOLM. När Stockholm Pride inleds idag tar RFSL Ungdom upp kravet på säkra mötesplatser för unga hbtq-ungdomar.