Francis Bacon - Portrait of Peter Beard

Att Auktionsverket lägger sin grafiska auktion så nära jul gör det möjligt att få till riktigt tjusiga julklappar till familj och vänner!
Francis Bacons ”Portrait of Peter Beard” från 1976 kommer ur La Mysticité Charnelle de René Crevel och är signerad och numrerad. Kanske inte en julklapp för alla med tanke på utropspriset 50 – 70 000.

Andy Warhol - George Gershwin

Även de många Warhol som visas ligger måhända över den vanlige svenskens julklappskonto, men att få chansen att se dessa, liksom annan grafik, på Auktionsverket är gratis och en möjlighet för alla. Missa inte Warhols fina George Gershwin ur sviten ur sviten Ten Portraits of Jews of the Twentieth Century från 1980. Silkscreen, signerad och numrerad i storlek 101,6 x 81,3 cm. Utropet ligger på 40 – 50 000.
Riktigt fin är David Hockneys illustrationer av fjorton av C P Cavafys dikter. Bok från 1967. 12 etsningar vara ett lös och signerad ”Portrait of Cavafy II”.
Utropet 20 – 25 000 är en god investering i tung europeisk homohistoria där en av världsdelens stora poeter och en av vår tids stora konstnärer hyllar erotikens lust. Utrop 20 – 25 000.
Auktionsverkets grafiskas visningar öppnar 10 december och pågår till 13 december med klubban som arbetar den 15 december.