Med Finnlines passagerarfärjor kan man resa till Finland och Åland. De två färjorna Finnsirius och Finncanopus trafikerar Kapellskär-Långnäs-Nådendal och ger möjlighet till både dagsturer (fr 148 kr t&r) och övernattning ombord (fr 287 kr).
En härlig dagstur till Långnäs går på sju timmar fram och tillbaka, och om man vill fortsätta till finska Nådendal tar det 8–9 timmar. Båtarna avgår 10.30 måndag-tisdag och 10.45 onsdag-söndag plus kl 21.45 varje dag.
Nyligen firade fartyget Finncanopus 1-årsdag och det är med den färjan vi åker från Kapellskär genom skärgården med destination Långnäs där vi hoppar av och åker tillbaka med Finnsirius.
Efter avfärd går vi till Micke´s Wine & Dine där vi njuter av Micke’s Brunch som förköpt kostar 299 kr för vuxen. Buffén är schyst och man kan utan kostnad lägga till olika rätter, vi tar avocado och fullkornsbröd med avocado, tomat och vårlök. Yum!
Här kan man kvällstid hitta olika menypaket mellan 483 kr till 518 kr (förköpt).
Efter detta blir det häng i de superfräscha loungerna där man kan koppla av i lugn och ro eller finna arbetsro medan man blickar ut över skärgården. One-way-inträde till Stellar Lounge kostar 334 kr och då har du tillträde till arbetshörnor, skön lounge med kaffehörna, husets vin, läsk, snittar och snacks. Aslyxigt om man vill unna sig en arbetsdag till sjöss.
Solen skiner så vi missar heller inte Under the Stars på övre däck med sin stora 400 m² täckta terrass som är underbar när vårsolen ligger på. Innan vi ankommer till Långnäs botaniserar vi också i taxfree-shopen Sailors Shop där du kan botanisera i snask, sprit och souvenirer. Bra utbud, rimliga priser och snyggt inrett!
På vägen hem blir det Cargo Buffét som erbjuder skärgårdbuffé med massor av godsaker inkl öl, vin och juice. Om man inte är på bufféhumör finns Fishermans Bistro för fika och enklare rätter som burgare, sallad och mackor.
Efter maten blir det cocktailprovning i Barrel Bay-baren för att få en feeling av lite glam. Barrel Bay är en snygg bardel med interaktiv underhållning där det också erbjuds tapas.
Sen kallar SPA, och på Höyry Spa-området finns gym, yogastudio och bastu (både finsk och ång) samt jacuzzipooler både inom- och utomhus. Spa, gym & yoga två timmar kostar 345 kr.
Det är knappt en kotte denna tisdag när vi åker, så det är så avslappnande och skönt att sitta utomhus medan vintervårkylan biter i näsan. En underbar dagsutflykt helt enkelt!
Enklast är att ta bilen till Kapellskär, annars går SL-trafik vilket tar ca två timmar från Cityterminalen i Stockholm.