Medan förra valets slamkrypare i Botkyrka, partiet Nyans, anklagat för att vara ”islamistiskt” och homofobt, i det närmaste förlorat allt stöd i söndagens val är det ett nytt parti som gjort succé i kommunen.
2 141 botkyrkabor, motsvarande 4,7%, röstade in den tidigare kristdemokratiske politikern Aday Bethkinne i kommunfullmäktige. Totalt ser de ut att få fyra personer invalda medan Partiet Nyans tappat sina två mandat.
Partiet startades efter att Aday Bethkinne förra året gått till hårt angrepp mot Stockholm Pride under en ”kristen” manifestation i Kungsträdgården samma dag och tid som Prideparaden gick genom stan. Han kallade Prideparaden ett ”förvirringens tåg” och delade en bild på Instagram där han står med anti-hbtq-aktivisten Gabriel Külen som bar en T-shirt med budskapet att Gud ”skapade Adam och Eva, inte Adam och Adam”.
Bethkinnes uttalanden i sociala medier fick Botkyrka-politikern Stina Lundgren (KD) att kritisera partivännen. Det fick i sin tur honom att lämna KD och starta sitt eget parti.
I partiets kampanjer via Facebook och hos flera syrisk-katolska, koptisk-ordtodoxa och assyriska kyrkor är det med en bild på ”familjen”, det vill säga mamma, pappa och barn, med ett kors man kampanjar. Det ”kristna kulturarvet” i Sverige skall bevaras liksom kristna traditioner vid skolavslutningar och de vill att man till julen skall önska varandra ”God Jul” och inte ”God Helg”.
Trots att de endast är ett lokalt parti vill de införa en mer restriktiv abortlagstiftning, ”skydda barn från sexualisering och ideologisk påverkan” vilket de hävdar barn utsätts för och som är kodord för att förbjuda skolundervisning som inkluderar homo-, bi- och transpersoner och de vill ”erkänna och stärka kärnfamiljen, mamma, pappa och barn, som samhällets viktigaste grundsten,” liksom ”stoppa könsbyteslagen”.