En gladare vinnare var det länge sedan vi hade. När Emelie vann QX Happy Sunday-tävling där vi tävlade ut två biljetter till Roxettes utsålda konsert i Göteborg, samt ett meet and greet med Per och Lena skrek hon rakt ut när vi ringde och berättade att hon vunnit. Sedan dess har hon och hennes fru räknat dagarna tills det var dags. Och igår kom då dagen hon skulle träffa Per och Lena och se Roxettes konsert. Vi har pratat med Emelie.
Berätta Emelie, hur var gårdagskvällen när ni fick se Roxette live och även träffa dem innan?
– Ja, hur ska jag ens börja sammanfatta gårdagen med ord..! Jag var ju självklart nervös innan så vi hängde en stund på hotellet och tog det lite lugnt och lyssnade på musik. Gissa på vad! (skrattar)
– När vi sedan kom till arenan blev vi ledda backstage. Och där var de, på riktigt, framför oss! Lena, glad, lugn och ödmjuk inför arvet hon förvaltar. Att träffa Att träffa Per var som att träffa en gammal vän var som att träffa en gammal vän. Så snäll, trevlig och allmänt sprallig, taggad inför spelning.
– Han kom med ett gäng plektrum till mig. Jag blev gladare än ett barn på julafton. Vi pratade om allt möjligt och fick många skratt tillsammans.
Hur var konserten då?
– Det var fullt ös från första stund, sedan ledde Lena oss in i en hyllning till Marie före It must have been love. Inte ett öga var torrt när hon såg upp mot himlen och försäkrade oss om att Marie blickade ner mot oss.
– Sedan var fullt ös igen och innan kvällen var slut hade jag gått igenom alla lyckokänslor en människa kan känna, toppat med en stor dos nostalgi. Tack QX för möjligheten!
Du skrev ju i ett mail till QX att du har en Joyride-tatuering, visade du den för Per?
– Ja, han har var nöjd över att ”dela arm” med min Bowie-tatuering (skrattar). han tyckte också att det var coolt när vi berättade att kantorn spelade Joyride på orgeln när vi gick ut från vigseln i kyrkan.
Vad var bästa låten under kvällen?
– Church of your heart, det var kul att de körde den live. Frun gillade Listen to your heart bäst.