Idag den 17 maj uppmärksammas den internationella dagen mot homo-, bi- och transfobi. Det är en dag för att uppmärksamma och motverka det våld och den diskriminering som drabbar hbtqi-personer världen över – även i Sverige. För att öka kunskapen och stärka det förebyggande arbetet initierar regeringen nu en fördjupad studie av hbtqi-relaterade hatbrott.
Alla ska kunna känna sig trygga att vara den de är och älska den de vill. Men tyvärr vet vi att det inte alltid ser ut så i dag. Världen över tvingas hbtqi-personer fortfarande utstå våld och diskriminering.
I Sverige har vi tagit viktiga steg framåt i kampen för hbtqi-personers lika rättigheter och möjligheter, men fortfarande vågar många hbtqi-personer fortfarande inte leva öppet – av rädsla för hot, hat och förtryck. Det håller inte.
Den här regeringen står stolt upp för rätten att känna sig trygg att vara den man är och älska vem man vill, utan att riskera våld, trakasserier, diskriminering eller andra kränkningar. Hatbrott utgör inte bara ett hot både mot varje person som drabbas, utan även mot hela vårt öppna och fria samhälle.
Hbtqi-relaterade hatbrott måste därför mötas med samhällets fulla kraft. Det är en uppgift som den här regeringen tar på allra största allvar.
Regeringen beslutade i januari 2025 handlingsplanen Stolt och trygg, för hbtqi-personers lika rättigheter och möjligheter. Planen förstärker arbetet för hbtqi-personers lika rättigheter och möjligheter genom att konsolidera, komplettera och kraftsamla arbetet. Den kompletterar den befintliga strategin för lika rättigheter och möjligheter oavsett sexuell läggning, könsidentitet eller könsuttryck, och kraftsamlar arbetet med konkreta åtgärder t.o.m. 2027.
För att stärka det förebyggande arbetet och växla upp arbetet mot hat och hot mot hbtqi-personer måste vi också förstå vidden av problemet: vi behöver mer och bättre information. Därför ger regeringen Brottsförebyggande rådet (Brå) i uppdrag att göra en fördjupad studie av hbtqi-relaterade hatbrott. I uppdraget ingår att visa hur hatbrott mot hbtqi-personer ser ut. Inom ramen för studien ska Brå inhämta kunskap och erfarenheter från civilsamhället och berörda myndigheter, som bland annat Polismyndigheten, Åklagarmyndigheten och Forum för levande historia.
I Sverige ska alla kunna leva ett fritt och tryggt liv oavsett vem man älskar. Uppdraget till Brå är ett viktigt steg för att fördjupa kunskapen om hbtqi-relaterade hatbrott så att vi kan stärka de förebyggande insatserna. Allt för att vi som samhälle gemensamt ska kunna ta ytterligare steg i arbetet för ett tryggare och friare samhälle.