
Foto: Elisabeth Ohlson-Wallin
Elisabeth Ohlson-Wallins bild från dagens protest
Stark manifestation mot avvisningarna
STOCKHOLM.
Det blev en stark manifestation mot avvisningarna av hbt-personer till Irak på Sergels Torg idag.
RFSL kräver nu att alla avvisningar av hbt-personer till Irak stoppas.
Dagens manifestation mot avvisningen av hbt-personer till Irak inleddes med en installation som fotograferades av Elisabeth Ohlson-Wallin.
- Vi ville konstnärligt iscensätta det som har hänt i Irak enligt Human Rights Watch-rapporten, berättar RFSLs vice förbundsordförande Ulrika Westerlund. Där informeras bland om hur homosexuella män, eller män som uppfattas vara homosexuella, hittats mördade runt om i landet och antingen hittats i sopsäckar eller helt enkelt slängda på gatan.
Efter manifestationen på Sergels Torg där förutom Ulrika Westerlund även Grön Ungdoms Jakop Dalunde och Per Pettersson, andre vice ordförande för LUF Stockholm talade, uppvaktades migrationsminister Tobias Billströms statsekreterare.
I ett brev ställt till statsminister Fredrik Reinfeldt krävs att regeringen följer upp sin egen regeringsförklaring och att hbt-personer från Irak skall ges möjlighet att stanna i Sverige, så som man menar att svensk asyllagstiftning ger möjlighet till.
Förutom kravbrevet lämnades Elisabeth Ohlson-Wallins nytagna bild över liksom en av de sopsäckar som använts vid installationen.
- Poängen är att vi är trötta på att vi fastnar i tekniska diskussioner med Migrationsverket och ministern där ingen tar ansvar, säger en tydligt irriterad och frustrerad Ulrika Westerlund.
I morgon möter Ulrika Westerlund utrikesminister Carl Bildt i TV4s Morgonsoffa.
Homosexuell man utvisad till Irak

Foto: Mathilda Piehl/Kom Ut

Foto: Mathilda Piehl/Kom Ut

Foto: Mathilda Piehl/Kom Ut
Ladda ner HRW-rapporten
Tidigare artiklar om Irak:
Homosexuell man utvisad till Irak
Rapport om Irak kräver slut på mördandet
Saad får stanna!
Bögar i Irak avrättas genom att deras anus limmas ihop
Saad hotas av utvisning till Irak
Avrättning av hbt-personer har börjat i Irak
"Troligen" farligt i Irak säger Migrationsverket
Sex bögar dödade i Irak
"Islam fördömer homosexualitet”
Ledare för irakisk HBT-grupp mördad
Irakiska islamister lurar gaykillar via Internet
Dödspatruller mördar homosexuella i Irak
Regeringen vill inte driva på om HBT-konvention
14-årig pojke avrättad för sex med män
Oro för Iraks nya konstitution
I rapporten avslutar HRW med rekommendationer för att få stopp på dödandet av homosexuella, eller uppfattat homosexuella, i Irak.